Evergreen 9230 White Polystyrene Sheet 0.030 x 11 x 14" / 0.76mm x 28cm x 36cm (8)
SKU: EVE-09230
$68.32 5% off RRP
Description
This is the APC 10x4 Sport Propeller. APC propellers are manufactured using a pultrusion process which allows for a higher fiber (60%) to resin (nylon binder) density. This provides substantially higher strength and stiffness than glass-filled nylon. The additional stiffness is beneficial to control vibration resonance response. The higher strength allows the use of thinner cross-sections, beneficial to weight and aerodynamic efficiency.
Description
SpecificationsThis is the APC 10x4 Sport Propeller. APC propellers are manufactured using a pultrusion process which allows for a higher fiber (60%) to resin (nylon binder) density. This provides substantially higher strength and stiffness than glass-filled nylon. The additional stiffness is beneficial to control vibration resonance response. The higher strength allows the use of thinner cross-sections, beneficial to weight and aerodynamic efficiency.
This is the APC 10x4 Sport Propeller. APC propellers are manufactured using a pultrusion process which allows for a higher fiber (60%) to resin (nylon binder) density. This provides substantially higher strength and stiffness than glass-filled nylon. The additional stiffness is beneficial to control vibration resonance response. The higher strength allows the use of thinner cross-sections, beneficial to weight and aerodynamic efficiency.
| SKU | LP10X4 |
| Barcode # | 686661100046 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |