Description
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 10x5E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
SPECIFICATIONS
Diameter: 10"
Pitch: 5
Hub inner diameter: 0.25"
Description
SpecificationsGENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 10x5E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
SPECIFICATIONS
Diameter: 10"
Pitch: 5
Hub inner diameter: 0.25"
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 10x5E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
SPECIFICATIONS
Diameter: 10"
Pitch: 5
Hub inner diameter: 0.25"
| SKU | LP10X5E |
| Barcode # | 686661100060 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock