Description
This is the APC 11x4.7 Slo-Flyer Pusher Electric Propeller.
FEATURES
Foe electric and Park-Flyer type aircraft
Pusher propellers molded in the opposite direction from standard
propellers, they are designed for airplanes with the motor facing
backward in the rear of the plane, PUSHING the airplane forward
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life
Reinforcing fibers help maintain true, constant pitch at any RPM
SPECIFICATIONS
Length: 11"
Pitch: 4.7"
Description
Specifications
This is the APC 11x4.7 Slo-Flyer Pusher Electric Propeller.
FEATURES
Foe electric and Park-Flyer type aircraft
Pusher propellers molded in the opposite direction from standard
propellers, they are designed for airplanes with the motor facing
backward in the rear of the plane, PUSHING the airplane forward
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life
Reinforcing fibers help maintain true, constant pitch at any RPM
SPECIFICATIONS
Length: 11"
Pitch: 4.7"
This is the APC 11x4.7 Slo-Flyer Pusher Electric Propeller.
FEATURES
Foe electric and Park-Flyer type aircraft
Pusher propellers molded in the opposite direction from standard
propellers, they are designed for airplanes with the motor facing
backward in the rear of the plane, PUSHING the airplane forward
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life
Reinforcing fibers help maintain true, constant pitch at any RPM
SPECIFICATIONS
Length: 11"
Pitch: 4.7"
| SKU | LP11X4.7SF |
| Barcode # | 686661110014 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock