K&S 87151 STAINLESS STEEL STRIP (12IN LENGTHS) .012X1/2 (1 STRIP PER BAG X
SKU: KS87151
$1.81 5% off RRP
Description
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
Description
SpecificationsBrass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
| SKU | ks8168 |
| Barcode # | 614121181687 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |