Description
12 Copper Tube 3/32
Similar to our round brass tubing, but in copper. Copper is known for its excellent thermal conductivity, as well as its corrosion resistance and antimicrobial properties. Round copper tubing is commonly seen in HVAC and plumbing, but can also be used in arts, crafts, décor, and more
- Material Type: Copper
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 122
- Pieces Per Pack: 3
Description
Specifications12 Copper Tube 3/32
Similar to our round brass tubing, but in copper. Copper is known for its excellent thermal conductivity, as well as its corrosion resistance and antimicrobial properties. Round copper tubing is commonly seen in HVAC and plumbing, but can also be used in arts, crafts, décor, and more
- Material Type: Copper
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 122
- Pieces Per Pack: 3
12 Copper Tube 3/32
Similar to our round brass tubing, but in copper. Copper is known for its excellent thermal conductivity, as well as its corrosion resistance and antimicrobial properties. Round copper tubing is commonly seen in HVAC and plumbing, but can also be used in arts, crafts, décor, and more
- Material Type: Copper
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 122
- Pieces Per Pack: 3
| SKU | ks8118 |
| Barcode # | 614121181182 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock