Description
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 5/16"
- Wall Thickness: .035"
- Inside Diameter:.242"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
Description
SpecificationsSimilar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 5/16"
- Wall Thickness: .035"
- Inside Diameter:.242"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 5/16"
- Wall Thickness: .035"
- Inside Diameter:.242"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
| SKU | ks83032 |
| Barcode # | 614121830325 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock