Description
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is the APC 12.25x3.75 Control Line Propeller.
FEATURES
Lightweight injection molded nylon construction reduces rotating mass
for higher output and longer life
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at any
RPM
Gray in color
INCLUDES
APC 12.25x3.75 Control Line Propeller
SPECIFICATIONS
Length: 12.25"
Pitch: 3.75"
Hub Thickness: 0.43" (10.9mm)
Hub Diameter: 1.00" (25.4mm)
Hole Diameter: ?" (6.3mm)
Weight: 1.52oz (43.09g)
Description
SpecificationsGENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is the APC 12.25x3.75 Control Line Propeller.
FEATURES
Lightweight injection molded nylon construction reduces rotating mass
for higher output and longer life
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at any
RPM
Gray in color
INCLUDES
APC 12.25x3.75 Control Line Propeller
SPECIFICATIONS
Length: 12.25"
Pitch: 3.75"
Hub Thickness: 0.43" (10.9mm)
Hub Diameter: 1.00" (25.4mm)
Hole Diameter: ?" (6.3mm)
Weight: 1.52oz (43.09g)
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is the APC 12.25x3.75 Control Line Propeller.
FEATURES
Lightweight injection molded nylon construction reduces rotating mass
for higher output and longer life
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at any
RPM
Gray in color
INCLUDES
APC 12.25x3.75 Control Line Propeller
SPECIFICATIONS
Length: 12.25"
Pitch: 3.75"
Hub Thickness: 0.43" (10.9mm)
Hub Diameter: 1.00" (25.4mm)
Hole Diameter: ?" (6.3mm)
Weight: 1.52oz (43.09g)
| SKU | LP12.25X3.75 |
| Barcode # | 686661120075 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock