Description
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x4E Electric ONLY Composite Propeller
from Advanced Precision Composites.
FEATURES
Gray composite one-piece construction
Five adapter rings that adapt to different motor shafts
REQUIREMENTS
ALL props require balancing, this is VERY important, use TOPQ5700.
May need prop reamer, use GPMQ5006 (SAE) or GPMQ5007 (Metric)
SPECIFICATIONS
Diameter: 13"
Pitch: 4
Description
SpecificationsGENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x4E Electric ONLY Composite Propeller
from Advanced Precision Composites.
FEATURES
Gray composite one-piece construction
Five adapter rings that adapt to different motor shafts
REQUIREMENTS
ALL props require balancing, this is VERY important, use TOPQ5700.
May need prop reamer, use GPMQ5006 (SAE) or GPMQ5007 (Metric)
SPECIFICATIONS
Diameter: 13"
Pitch: 4
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x4E Electric ONLY Composite Propeller
from Advanced Precision Composites.
FEATURES
Gray composite one-piece construction
Five adapter rings that adapt to different motor shafts
REQUIREMENTS
ALL props require balancing, this is VERY important, use TOPQ5700.
May need prop reamer, use GPMQ5006 (SAE) or GPMQ5007 (Metric)
SPECIFICATIONS
Diameter: 13"
Pitch: 4
| SKU | LP13X4E |
| Barcode # | 686661130289 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock