Description
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x8 Airplane Propeller. It is a "tractor" (not a "pusher") Prop.
FEATURES
Computer-optimized design gives these props a thinner profile
and more "bite" with less noise.
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life.
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at
any rpm.
SPECIFICATIONS
Length: 13" Pitch: 8
Thickness at hub: 1/2" Hole diameter: 1/4"
Description
SpecificationsGENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x8 Airplane Propeller. It is a "tractor" (not a "pusher") Prop.
FEATURES
Computer-optimized design gives these props a thinner profile
and more "bite" with less noise.
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life.
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at
any rpm.
SPECIFICATIONS
Length: 13" Pitch: 8
Thickness at hub: 1/2" Hole diameter: 1/4"
GENUINE APC PROPELLERS - MADE IN THE USA
This is a 13x8 Airplane Propeller. It is a "tractor" (not a "pusher") Prop.
FEATURES
Computer-optimized design gives these props a thinner profile
and more "bite" with less noise.
Lightweight molded nylon construction reduces rotating mass for
higher output and longer life.
Reinforcing carbon fibers help maintain true, constant pitch at
any rpm.
SPECIFICATIONS
Length: 13" Pitch: 8
Thickness at hub: 1/2" Hole diameter: 1/4"
| SKU | LP13X8 |
| Barcode # | 686661130050 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock