Description
This is a 8x8E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
INCLUDES
One composite propeller
Five composite adapter rings
SPECIFICATIONS
Diameter: 8" (203mm)
Pitch: 8
Hub inner diameter: 0.25" (6.3mm)
Description
SpecificationsThis is a 8x8E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
INCLUDES
One composite propeller
Five composite adapter rings
SPECIFICATIONS
Diameter: 8" (203mm)
Pitch: 8
Hub inner diameter: 0.25" (6.3mm)
This is a 8x8E Thin Composite propeller from Advanced Precision Composites.
For use on Electric powered aircraft only (not for glow engines).
FEATURES
Gray composite propeller blades that assemble onto a propeller hub.
Comes with five adapter rings that adapt to different motor shafts.
Comes in a bag attached to a header card.
INCLUDES
One composite propeller
Five composite adapter rings
SPECIFICATIONS
Diameter: 8" (203mm)
Pitch: 8
Hub inner diameter: 0.25" (6.3mm)
| SKU | LP8X8E |
| Barcode # | 686661080546 |
| Brand | LANDING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock