AKA Double Down 1/8 Medium Long Wear Buggy Tyres with Red Inserts 2pcs - AKA14019ZR
or 4 payments of $8.10 with
Info
Description
AKA Double Down 1/8 Medium Long Wear Buggy Tyres with Red Inserts 2pcs
The 2016 World Championship winning Double Down tire has been designed to fit between the Impact and the Zipp. To be used when you have a slightly dusty surface, but you need better wear characteristics due to an abrasive surface or a surface that is polished and creates lots of wheel spin. The pin size and spacing has been adjusted to give more room for dust to clear the tread pattern yet still have the pin density across the carcass to give it great wear characteristics. This will be a tire you always want to have in your selection as it will be very versatile.
Product Specifications
| Compound / Hardness | Medium Long Wear |
| Scale | 1/8 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Vehicle Type | Buggy |
Description
SpecificationsAKA Double Down 1/8 Medium Long Wear Buggy Tyres with Red Inserts 2pcs
The 2016 World Championship winning Double Down tire has been designed to fit between the Impact and the Zipp. To be used when you have a slightly dusty surface, but you need better wear characteristics due to an abrasive surface or a surface that is polished and creates lots of wheel spin. The pin size and spacing has been adjusted to give more room for dust to clear the tread pattern yet still have the pin density across the carcass to give it great wear characteristics. This will be a tire you always want to have in your selection as it will be very versatile.
Product Specifications
| Compound / Hardness | Medium Long Wear |
| Scale | 1/8 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Vehicle Type | Buggy |
AKA Double Down 1/8 Medium Long Wear Buggy Tyres with Red Inserts 2pcs
The 2016 World Championship winning Double Down tire has been designed to fit between the Impact and the Zipp. To be used when you have a slightly dusty surface, but you need better wear characteristics due to an abrasive surface or a surface that is polished and creates lots of wheel spin. The pin size and spacing has been adjusted to give more room for dust to clear the tread pattern yet still have the pin density across the carcass to give it great wear characteristics. This will be a tire you always want to have in your selection as it will be very versatile.
Product Specifications
| Compound / Hardness | Medium Long Wear |
| Scale | 1/8 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Vehicle Type | Buggy |
| SKU | AKA14019ZR |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder