Alpha Falcon .21 3P Pre Break-in Engine - ALP-21-FALCON
or 4 payments of $128.25 with
Info
Description
Alpha Falcon .21 3P Pre Break-in Engine
Alpha Plus new Flagship Engine: Alpha Plus Falcon .21 Nitro Engine. The Falcon comes pre-broken-in from the factory and just requires a handfull of tanks to be ready to race tune.
New Features
- New Crankshaft with dynamic balancing weights
- New material piston providing incread wear resistance and prolonged lifespan with a stable thermal expansion coefficient.
Other Features
- Ceramic rear engine bearing
- 8.0mm Carburetor with variable inserts from Dragon V
Description
SpecificationsAlpha Falcon .21 3P Pre Break-in Engine
Alpha Plus new Flagship Engine: Alpha Plus Falcon .21 Nitro Engine. The Falcon comes pre-broken-in from the factory and just requires a handfull of tanks to be ready to race tune.
New Features
- New Crankshaft with dynamic balancing weights
- New material piston providing incread wear resistance and prolonged lifespan with a stable thermal expansion coefficient.
Other Features
- Ceramic rear engine bearing
- 8.0mm Carburetor with variable inserts from Dragon V
Alpha Falcon .21 3P Pre Break-in Engine
Alpha Plus new Flagship Engine: Alpha Plus Falcon .21 Nitro Engine. The Falcon comes pre-broken-in from the factory and just requires a handfull of tanks to be ready to race tune.
New Features
- New Crankshaft with dynamic balancing weights
- New material piston providing incread wear resistance and prolonged lifespan with a stable thermal expansion coefficient.
Other Features
- Ceramic rear engine bearing
- 8.0mm Carburetor with variable inserts from Dragon V
| SKU | ALP-21-FALCON |
| Barcode # | 4713051470147 |
| Brand | Alpha |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock