AMT 1/25 1966 Buick Skylark Modified Stocker Plastic Model Kit
or 4 payments of $13.95 with
Info
Description
AMT’s 1/25 scale 1966 Buick Skylark Modified Stocker is a great project for the intermediate model builder who likes dirt track racers.
The 1966 Buick Skylark Modified Stocker kit features a roll cage, side & bumper braces, and 4 super-wide pad-printed racing tires. Kit also includes colorful decals with a rough-and-tumble twist and Retro Deluxe™ AMT reproduction packaging.
Features:
- 1:25 scale, skill level 2, paint & glue required
- 96 parts
- Molded in white and some chrome parts
- Black vinyl tires
- Ages 14+
Description
SpecificationsAMT’s 1/25 scale 1966 Buick Skylark Modified Stocker is a great project for the intermediate model builder who likes dirt track racers.
The 1966 Buick Skylark Modified Stocker kit features a roll cage, side & bumper braces, and 4 super-wide pad-printed racing tires. Kit also includes colorful decals with a rough-and-tumble twist and Retro Deluxe™ AMT reproduction packaging.
Features:
- 1:25 scale, skill level 2, paint & glue required
- 96 parts
- Molded in white and some chrome parts
- Black vinyl tires
- Ages 14+
AMT’s 1/25 scale 1966 Buick Skylark Modified Stocker is a great project for the intermediate model builder who likes dirt track racers.
The 1966 Buick Skylark Modified Stocker kit features a roll cage, side & bumper braces, and 4 super-wide pad-printed racing tires. Kit also includes colorful decals with a rough-and-tumble twist and Retro Deluxe™ AMT reproduction packaging.
Features:
- 1:25 scale, skill level 2, paint & glue required
- 96 parts
- Molded in white and some chrome parts
- Black vinyl tires
- Ages 14+
| SKU | AMT1398 |
| Barcode # | 849398061190 |
| Brand | AMT |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock