ARRMA Motor Heatsink: 4x4 BLX 3S ARAC7009
or 4 payments of $7.83 with
Info
Description
This aluminum motor heatsink keeps your motor running cool when the action heats up.FeaturesPrecisely manufactured for an excellent fit – Black anodized finish with etched ARRMA logo for cool looks – Constructed from high-quality light-weight aluminum – Multi-fin design increases surface area for efficient heat transfer – Flat area allows the mounting of aftermarket fans for additional cooling - Specifically designed for the ARRMA 4X4Includes1 x Motor Heatsink
Description
SpecificationsThis aluminum motor heatsink keeps your motor running cool when the action heats up.FeaturesPrecisely manufactured for an excellent fit – Black anodized finish with etched ARRMA logo for cool looks – Constructed from high-quality light-weight aluminum – Multi-fin design increases surface area for efficient heat transfer – Flat area allows the mounting of aftermarket fans for additional cooling - Specifically designed for the ARRMA 4X4Includes1 x Motor Heatsink
This aluminum motor heatsink keeps your motor running cool when the action heats up.FeaturesPrecisely manufactured for an excellent fit – Black anodized finish with etched ARRMA logo for cool looks – Constructed from high-quality light-weight aluminum – Multi-fin design increases surface area for efficient heat transfer – Flat area allows the mounting of aftermarket fans for additional cooling - Specifically designed for the ARRMA 4X4Includes1 x Motor Heatsink
| SKU | ARAC7009 |
| Barcode # | 5052127030250 |
| Brand | Arrma |
| Shipping Weight | 0.0680kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock