Artesania 1/72 HMS Victory Cross-Section Wooden Model Kit
or 4 payments of $83.03 with
Info
Description
The new wooden section of the English ship of the line HMS Victory from the 18th and 19th centuries is a 1805 Trafalgar Edition naval modeling kit at 1:72 scale aimed at beginner modelers. While the modeler is assembling this museum-quality model ship, he/she will get a taste of what life was like on board.
Material: Wood
Scale: 1/72
Model Measurements: 120 X 312 X 664 Mm
Exhibition Base Included: Yes
Description
SpecificationsThe new wooden section of the English ship of the line HMS Victory from the 18th and 19th centuries is a 1805 Trafalgar Edition naval modeling kit at 1:72 scale aimed at beginner modelers. While the modeler is assembling this museum-quality model ship, he/she will get a taste of what life was like on board.
Material: Wood
Scale: 1/72
Model Measurements: 120 X 312 X 664 Mm
Exhibition Base Included: Yes
The new wooden section of the English ship of the line HMS Victory from the 18th and 19th centuries is a 1805 Trafalgar Edition naval modeling kit at 1:72 scale aimed at beginner modelers. While the modeler is assembling this museum-quality model ship, he/she will get a taste of what life was like on board.
Material: Wood
Scale: 1/72
Model Measurements: 120 X 312 X 664 Mm
Exhibition Base Included: Yes
| SKU | ART-20500 |
| Barcode # | 8437023469798 |
| Brand | Artesania Latina |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock