Blade Complete Night 230S Light Kit Upgrade - BLH1554
or 4 payments of $22.50 with
Info
Description
Blade Complete Night 230S Light Kit Upgrade
This Complete Night Light Kit Upgrade is compatible with the Blade 230 S Smart RC Helicopter (BLH1200, BLH12001, BLH1250).
The brilliant LED lighting system features frame and tail-fin lights that operate off the flight pack. The main blades utilize individual 1S ultramicro Li-Po batteries you can easily remove for charging with a 1S charger.
Please note: It will not include the red canopy or the 150mah lipos for the blades
Features
- Includes Main Blades(2)
- Frame LED's (4)
- Tail LED's (2)
Description
SpecificationsBlade Complete Night 230S Light Kit Upgrade
This Complete Night Light Kit Upgrade is compatible with the Blade 230 S Smart RC Helicopter (BLH1200, BLH12001, BLH1250).
The brilliant LED lighting system features frame and tail-fin lights that operate off the flight pack. The main blades utilize individual 1S ultramicro Li-Po batteries you can easily remove for charging with a 1S charger.
Please note: It will not include the red canopy or the 150mah lipos for the blades
Features
- Includes Main Blades(2)
- Frame LED's (4)
- Tail LED's (2)
Blade Complete Night 230S Light Kit Upgrade
This Complete Night Light Kit Upgrade is compatible with the Blade 230 S Smart RC Helicopter (BLH1200, BLH12001, BLH1250).
The brilliant LED lighting system features frame and tail-fin lights that operate off the flight pack. The main blades utilize individual 1S ultramicro Li-Po batteries you can easily remove for charging with a 1S charger.
Please note: It will not include the red canopy or the 150mah lipos for the blades
Features
- Includes Main Blades(2)
- Frame LED's (4)
- Tail LED's (2)
| SKU | BLH1554 |
| Barcode # | 605482618219 |
| Brand | Blade |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock