Bravo Handtools 3 Piece Stainless Steel Carvers Set
or 4 payments of $4.27 with
Info
Description
3 PIECE STAINLESS STEEL CARVERS SET
- • Ideal for carving, shaping & forming
- • Also good for applying, spreading & smoothing
A selection of 3 double ended quality carvers in storage wallet. These precision tools allow controlled carving, shaping & forming work on models prior to casting. The 6 head profiles are also particularly useful when applying, spreading & smoothing materials such as clay, modeling compounds, putty, epoxy and wood filler.
Description
Specifications3 PIECE STAINLESS STEEL CARVERS SET
- • Ideal for carving, shaping & forming
- • Also good for applying, spreading & smoothing
A selection of 3 double ended quality carvers in storage wallet. These precision tools allow controlled carving, shaping & forming work on models prior to casting. The 6 head profiles are also particularly useful when applying, spreading & smoothing materials such as clay, modeling compounds, putty, epoxy and wood filler.
3 PIECE STAINLESS STEEL CARVERS SET
- • Ideal for carving, shaping & forming
- • Also good for applying, spreading & smoothing
A selection of 3 double ended quality carvers in storage wallet. These precision tools allow controlled carving, shaping & forming work on models prior to casting. The 6 head profiles are also particularly useful when applying, spreading & smoothing materials such as clay, modeling compounds, putty, epoxy and wood filler.
| SKU | BH-140851 |
| Barcode # | 5060576960851 |
| Brand | Bravo Handtools |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder