Evergreen 9230 White Polystyrene Sheet 0.030 x 11 x 14" / 0.76mm x 28cm x 36cm (8)
SKU: EVE-09230
$68.32 5% off RRP
or 4 payments of $3.33 with
Info
Description
Caged Thrust Bearing Set, for ball differentials
The new caged thrust bearing set for ball differentials is a precise and easy-to-use upgrade for Team Associated ball differentials. The caged thrust bearing simplifies assembly, automatically spacing the thrust balls for equal loading. The thrust balls run on two V-grooved thrust rings for minimal drag.
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
Description
SpecificationsCaged Thrust Bearing Set, for ball differentials
The new caged thrust bearing set for ball differentials is a precise and easy-to-use upgrade for Team Associated ball differentials. The caged thrust bearing simplifies assembly, automatically spacing the thrust balls for equal loading. The thrust balls run on two V-grooved thrust rings for minimal drag.
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
Caged Thrust Bearing Set, for ball differentials
The new caged thrust bearing set for ball differentials is a precise and easy-to-use upgrade for Team Associated ball differentials. The caged thrust bearing simplifies assembly, automatically spacing the thrust balls for equal loading. The thrust balls run on two V-grooved thrust rings for minimal drag.
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
| SKU | ASS91990 |
| Barcode # | 784695919907 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |