Deluxe Materials Eze Kote Finishing Resin, 500 ml dm-bd37
or 4 payments of $10.21 with
Info
Description
Deluxe Materials Eze Kote Finishing Resin, 500 ml dm-bd37
Features
- For balsa & foam models
- Easy sanding
- Low odour
- Foam safe
- Water clean-up
- 500ml bottle
Eze-Kote is a 1-part water-based foam-safe, low odour, resin alternative to epoxy. Brush onto balsa and light glass cloth to create a tough, ding and fuel resistant film that can be sanded easily and painted after 20-30 mins.
Description
SpecificationsDeluxe Materials Eze Kote Finishing Resin, 500 ml dm-bd37
Features
- For balsa & foam models
- Easy sanding
- Low odour
- Foam safe
- Water clean-up
- 500ml bottle
Eze-Kote is a 1-part water-based foam-safe, low odour, resin alternative to epoxy. Brush onto balsa and light glass cloth to create a tough, ding and fuel resistant film that can be sanded easily and painted after 20-30 mins.
Deluxe Materials Eze Kote Finishing Resin, 500 ml dm-bd37
Features
- For balsa & foam models
- Easy sanding
- Low odour
- Foam safe
- Water clean-up
- 500ml bottle
Eze-Kote is a 1-part water-based foam-safe, low odour, resin alternative to epoxy. Brush onto balsa and light glass cloth to create a tough, ding and fuel resistant film that can be sanded easily and painted after 20-30 mins.
| SKU | dm-bd37 |
| Barcode # | 5060243900746 |
| Brand | Deluxe Materials |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock