Description
(DG) ZAP PT-38 8 OZ. 5 MINUTE Z-POXY
5 Minute Z-POXY is a premium two part epoxy adhesive that dries clear. Vibration resistant and fuel proof, this epoxy is perfect for all types of hobbies and crafts. Excellent for furniture. It does not get brittle with age and its easy to mix, just combine equal parts by volume. Durable and sand-able.
Works best on:
-
Aluminum
-
Ceramic
-
China
-
Crafts
-
Fabric
-
Fiberglass
-
Furniture
-
Glass
-
Metal
-
Most Plastics
-
Pottery
-
Rubber
-
Tile
-
Wood
Description
Specifications(DG) ZAP PT-38 8 OZ. 5 MINUTE Z-POXY
5 Minute Z-POXY is a premium two part epoxy adhesive that dries clear. Vibration resistant and fuel proof, this epoxy is perfect for all types of hobbies and crafts. Excellent for furniture. It does not get brittle with age and its easy to mix, just combine equal parts by volume. Durable and sand-able.
Works best on:
-
Aluminum
-
Ceramic
-
China
-
Crafts
-
Fabric
-
Fiberglass
-
Furniture
-
Glass
-
Metal
-
Most Plastics
-
Pottery
-
Rubber
-
Tile
-
Wood
(DG) ZAP PT-38 8 OZ. 5 MINUTE Z-POXY
5 Minute Z-POXY is a premium two part epoxy adhesive that dries clear. Vibration resistant and fuel proof, this epoxy is perfect for all types of hobbies and crafts. Excellent for furniture. It does not get brittle with age and its easy to mix, just combine equal parts by volume. Durable and sand-able.
Works best on:
-
Aluminum
-
Ceramic
-
China
-
Crafts
-
Fabric
-
Fiberglass
-
Furniture
-
Glass
-
Metal
-
Most Plastics
-
Pottery
-
Rubber
-
Tile
-
Wood
| SKU | PT-38 |
| Barcode # | 0 87093 00475 7 |
| Brand | ZAP |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock