DUBRO 200T 2in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
or 4 payments of $3.10 with
Info
Description
DUBRO 200T 2in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
200T takes a 1/8 Axle (3mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- 1/8" (3mm) axle diameter can be drilled out to 5/32" (4mm)
- Fits inside most wheel pans and retracts
- .750" width (19mm)
- Low bounce, shock absorbing
Description
SpecificationsDUBRO 200T 2in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
200T takes a 1/8 Axle (3mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- 1/8" (3mm) axle diameter can be drilled out to 5/32" (4mm)
- Fits inside most wheel pans and retracts
- .750" width (19mm)
- Low bounce, shock absorbing
DUBRO 200T 2in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
200T takes a 1/8 Axle (3mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- 1/8" (3mm) axle diameter can be drilled out to 5/32" (4mm)
- Fits inside most wheel pans and retracts
- .750" width (19mm)
- Low bounce, shock absorbing
| SKU | DBR200T |
| Barcode # | 11859101503 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock