DUBRO 225T 2-1/4in DIA TREADED SURF WHEEL (1 PAIR PER CARD)
or 4 payments of $3.59 with
Info
Description
DUBRO 225T 2-1/4in DIA TREADED SURF WHEEL (1 PAIR PER CARD)
225T takes a 5/32 Axle (4mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- sporty nylon metallic hub
- 2 per package
Description
SpecificationsDUBRO 225T 2-1/4in DIA TREADED SURF WHEEL (1 PAIR PER CARD)
225T takes a 5/32 Axle (4mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- sporty nylon metallic hub
- 2 per package
DUBRO 225T 2-1/4in DIA TREADED SURF WHEEL (1 PAIR PER CARD)
225T takes a 5/32 Axle (4mm). Du-Bro's low bounce captive air wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Key Features:
- sporty nylon metallic hub
- 2 per package
| SKU | DBR225T |
| Barcode # | 11859101558 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock