DUBRO 300T 3in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
or 4 payments of $3.98 with
Info
Description
DUBRO 300T 3in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
DuBro 3" Treaded Low Bounce Wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Specifications:
Diameter: 3.00" (76.2 mm)
Axle Diameter: 5/32" (4 mm)
Weight: 58 grams/wheel
Width: 1.030" (26 mm)
Description
SpecificationsDUBRO 300T 3in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
DuBro 3" Treaded Low Bounce Wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Specifications:
Diameter: 3.00" (76.2 mm)
Axle Diameter: 5/32" (4 mm)
Weight: 58 grams/wheel
Width: 1.030" (26 mm)
DUBRO 300T 3in DIA TREADED SURFACE WHEELS (1 PAIR PER CARD)
DuBro 3" Treaded Low Bounce Wheels have flown on more airplanes over the years than any other wheels on the market! The wall thickness is consistent throughout the wheel giving you a balanced tire. Comes complete with a sporty nylon metallic hub. Works well on grass & paved runways.
Specifications:
Diameter: 3.00" (76.2 mm)
Axle Diameter: 5/32" (4 mm)
Weight: 58 grams/wheel
Width: 1.030" (26 mm)
| SKU | DBR300T |
| Barcode # | 11859101701 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock