DUBRO 600TL 6in DIA TREADED LIGHTWGT WHEEL (1 EACH PER CARD)
or 4 payments of $11.73 with
Info
Description
DUBRO 600TL 6in DIA TREADED LIGHTWGT WHEEL (1 EACH PER CARD)
600TL Tire Width 1.850 (47.00mm). Our NEW Large Scale Treaded Lightweight wheels are substantially lighter than other aircraft wheels available. These lightweight wheels feature a foam interior yet have a tough and rugged exterior skin for durability. Excellent for paved runways! Hubs come with 3/16 (5mm) axle dia. opening and can be drilled out to 1/4.
Key Features:
- Lightweight
- tough and rugged exterior
- foam interior
- 1 per package
Description
SpecificationsDUBRO 600TL 6in DIA TREADED LIGHTWGT WHEEL (1 EACH PER CARD)
600TL Tire Width 1.850 (47.00mm). Our NEW Large Scale Treaded Lightweight wheels are substantially lighter than other aircraft wheels available. These lightweight wheels feature a foam interior yet have a tough and rugged exterior skin for durability. Excellent for paved runways! Hubs come with 3/16 (5mm) axle dia. opening and can be drilled out to 1/4.
Key Features:
- Lightweight
- tough and rugged exterior
- foam interior
- 1 per package
DUBRO 600TL 6in DIA TREADED LIGHTWGT WHEEL (1 EACH PER CARD)
600TL Tire Width 1.850 (47.00mm). Our NEW Large Scale Treaded Lightweight wheels are substantially lighter than other aircraft wheels available. These lightweight wheels feature a foam interior yet have a tough and rugged exterior skin for durability. Excellent for paved runways! Hubs come with 3/16 (5mm) axle dia. opening and can be drilled out to 1/4.
Key Features:
- Lightweight
- tough and rugged exterior
- foam interior
- 1 per package
| SKU | DBR600TL |
| Barcode # | 11859100759 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.3910kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock