DUBRO 933V 1/3 SCALE 9.33in DIA VINTAGE WHEEL (1 PAIR PER CARD)
or 4 payments of $44.39 with
Info
Description
DUBRO 933V 1/3 SCALE 9.33in DIA VINTAGE WHEEL (1 PAIR PER CARD)
Now you can build that vintage aircraft you've always wanted to. Our scale vintage wheels come in three sizes, 1/3 scale (9.33"), 1/4 scale (7") and 1/5 scale (5.60") and are made of lightweight solid foam material which is very durable. The Vintage series was designed from actual wheels of WWI and other early aircraft. Internally, the tire is secured to the hub which is paintable ABS plastic. The axle diameter is 1/4". Each wheel weighs approx. 20.5oz.
Key Features:
- 2 per package
Description
SpecificationsDUBRO 933V 1/3 SCALE 9.33in DIA VINTAGE WHEEL (1 PAIR PER CARD)
Now you can build that vintage aircraft you've always wanted to. Our scale vintage wheels come in three sizes, 1/3 scale (9.33"), 1/4 scale (7") and 1/5 scale (5.60") and are made of lightweight solid foam material which is very durable. The Vintage series was designed from actual wheels of WWI and other early aircraft. Internally, the tire is secured to the hub which is paintable ABS plastic. The axle diameter is 1/4". Each wheel weighs approx. 20.5oz.
Key Features:
- 2 per package
DUBRO 933V 1/3 SCALE 9.33in DIA VINTAGE WHEEL (1 PAIR PER CARD)
Now you can build that vintage aircraft you've always wanted to. Our scale vintage wheels come in three sizes, 1/3 scale (9.33"), 1/4 scale (7") and 1/5 scale (5.60") and are made of lightweight solid foam material which is very durable. The Vintage series was designed from actual wheels of WWI and other early aircraft. Internally, the tire is secured to the hub which is paintable ABS plastic. The axle diameter is 1/4". Each wheel weighs approx. 20.5oz.
Key Features:
- 2 per package
| SKU | DBR933V |
| Barcode # | 118591020811 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock