NXE 22.2V 5400Mah 60C Soft Case Lipo With EC5 Plug - 5400SC606SEC5
SKU: 5400SC606SEC5
$219.17 5% off RRP
or 4 payments of $107.50 with
Info
Description
The 12-blade 64mm EDF, paired with a high-performance 2840-KV3150 brushless inner-rotor motor, provides exceptional thrust and speed.
Meticulously crafted details like panel lines, removable ordinance, and a detailed cockpit capture the F-16's iconic appearance.
Functional flaps add realism and allow for shorter takeoffs and landings, expanding the flight envelope for diverse manoeuvers.
Retractable landing gear with sequenced gear doors enhances the scale appearance and improves aerodynamic efficiency for faster flights.
Bright LED navigation lights enhance visibility during evening or low-light flights, adding to the realism of the F-16 experience.
Lightweight yet durable EPO foam construction makes this F-16 resilient to minor mishaps and easy to repair, ensuring you spend more time enjoying the thrill of flight.
| Plane | |
|---|---|
| Assembly Type: | Plug N Play |
| Length: | 1090mm |
| Wingspan: | 740mm |
| Max LiPo Power: | 4S (14.8v) |
| Power Source: | Brushless |
| Battery Connector: | XT60 |
| Factory specs | |
|---|---|
| Battery connector: | XT60 |
| Max LiPo power: | 4S (14.8v) |
Description
SpecificationsThe 12-blade 64mm EDF, paired with a high-performance 2840-KV3150 brushless inner-rotor motor, provides exceptional thrust and speed.
Meticulously crafted details like panel lines, removable ordinance, and a detailed cockpit capture the F-16's iconic appearance.
Functional flaps add realism and allow for shorter takeoffs and landings, expanding the flight envelope for diverse manoeuvers.
Retractable landing gear with sequenced gear doors enhances the scale appearance and improves aerodynamic efficiency for faster flights.
Bright LED navigation lights enhance visibility during evening or low-light flights, adding to the realism of the F-16 experience.
Lightweight yet durable EPO foam construction makes this F-16 resilient to minor mishaps and easy to repair, ensuring you spend more time enjoying the thrill of flight.
| Plane | |
|---|---|
| Assembly Type: | Plug N Play |
| Length: | 1090mm |
| Wingspan: | 740mm |
| Max LiPo Power: | 4S (14.8v) |
| Power Source: | Brushless |
| Battery Connector: | XT60 |
| Factory specs | |
|---|---|
| Battery connector: | XT60 |
| Max LiPo power: | 4S (14.8v) |
The 12-blade 64mm EDF, paired with a high-performance 2840-KV3150 brushless inner-rotor motor, provides exceptional thrust and speed.
Meticulously crafted details like panel lines, removable ordinance, and a detailed cockpit capture the F-16's iconic appearance.
Functional flaps add realism and allow for shorter takeoffs and landings, expanding the flight envelope for diverse manoeuvers.
Retractable landing gear with sequenced gear doors enhances the scale appearance and improves aerodynamic efficiency for faster flights.
Bright LED navigation lights enhance visibility during evening or low-light flights, adding to the realism of the F-16 experience.
Lightweight yet durable EPO foam construction makes this F-16 resilient to minor mishaps and easy to repair, ensuring you spend more time enjoying the thrill of flight.
| Plane | |
|---|---|
| Assembly Type: | Plug N Play |
| Length: | 1090mm |
| Wingspan: | 740mm |
| Max LiPo Power: | 4S (14.8v) |
| Power Source: | Brushless |
| Battery Connector: | XT60 |
| Factory specs | |
|---|---|
| Battery connector: | XT60 |
| Max LiPo power: | 4S (14.8v) |
| SKU | FMS146PGY |
| Brand | FMS AIRCRAFT |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |