Gens Ace 2S Airsoft 1300mAh 7.4V 25C Soft Case Lipo Battery (Tamiya) - GEA13002S25T2
or 4 payments of $8.55 with
Info
Description
Gens Ace 2S Airsoft 1300mAh 7.4V 25C Soft Case Lipo Battery (Tamiya)
Gens ace 25C 1300mAh 2S1P 7.4V Saddle Airsoft Gun Lipo Battery with mini Tamiya Plug is designed specifically to power airsoft gun. Suitable for buffer tubes and AEG's where battery space is limited without sacrificing power and fits for CRANE STOCK Fits AEG, M4/M16/HK416 and more .
Features
- Capacity: 1300mAh
- Voltage: 7.4V
- Discharge Rate: 25C
- Connector: mini Tamiya plug
- Dimensions: 126*18*12mm
- Net Weight: 68g
- Battery Cell Type: Lithium Polymer
Product Specifications
| SKU | GEA13002S25T2 |
|---|---|
| Article Category | Gens-Airsoft |
| Article No. | GA00151 |
| Net Weight (±10g) | 68 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 1300 mAh |
| Discharge Rate (C) | 25C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 126 |
| Width (±5mm) | 18 |
| Thickness(±5mm) | 12 |
| Wire Gauge | 16# |
| Wire Length (C/D) | 45mm/85mm |
| Connector Type | MINI-TAMIYA |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Airsoft 1300mAh 7.4V 25C Soft Case Lipo Battery (Tamiya)
Gens ace 25C 1300mAh 2S1P 7.4V Saddle Airsoft Gun Lipo Battery with mini Tamiya Plug is designed specifically to power airsoft gun. Suitable for buffer tubes and AEG's where battery space is limited without sacrificing power and fits for CRANE STOCK Fits AEG, M4/M16/HK416 and more .
Features
- Capacity: 1300mAh
- Voltage: 7.4V
- Discharge Rate: 25C
- Connector: mini Tamiya plug
- Dimensions: 126*18*12mm
- Net Weight: 68g
- Battery Cell Type: Lithium Polymer
Product Specifications
| SKU | GEA13002S25T2 |
|---|---|
| Article Category | Gens-Airsoft |
| Article No. | GA00151 |
| Net Weight (±10g) | 68 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 1300 mAh |
| Discharge Rate (C) | 25C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 126 |
| Width (±5mm) | 18 |
| Thickness(±5mm) | 12 |
| Wire Gauge | 16# |
| Wire Length (C/D) | 45mm/85mm |
| Connector Type | MINI-TAMIYA |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
Gens Ace 2S Airsoft 1300mAh 7.4V 25C Soft Case Lipo Battery (Tamiya)
Gens ace 25C 1300mAh 2S1P 7.4V Saddle Airsoft Gun Lipo Battery with mini Tamiya Plug is designed specifically to power airsoft gun. Suitable for buffer tubes and AEG's where battery space is limited without sacrificing power and fits for CRANE STOCK Fits AEG, M4/M16/HK416 and more .
Features
- Capacity: 1300mAh
- Voltage: 7.4V
- Discharge Rate: 25C
- Connector: mini Tamiya plug
- Dimensions: 126*18*12mm
- Net Weight: 68g
- Battery Cell Type: Lithium Polymer
Product Specifications
| SKU | GEA13002S25T2 |
|---|---|
| Article Category | Gens-Airsoft |
| Article No. | GA00151 |
| Net Weight (±10g) | 68 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 1300 mAh |
| Discharge Rate (C) | 25C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 126 |
| Width (±5mm) | 18 |
| Thickness(±5mm) | 12 |
| Wire Gauge | 16# |
| Wire Length (C/D) | 45mm/85mm |
| Connector Type | MINI-TAMIYA |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
| SKU | GEA13002S25T2 |
| Barcode # | 889551008952 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock