Gens Ace 2S Bashing 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans) - GEA52002S35D
or 4 payments of $16.65 with
Info
Description
Gens Ace 2S Bashing 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
This Gens Ace Bashing Series LiPo Pack comes with a Deans plug to cover most RC car typesGEA52002S35D_A2_VALZ7250 in the market. It provides good performance, quality and cost friendly to leisure or entry level hobbyist.
Features
- Stable automatic stacking technology enables high single-cell capacities.
- Production in the most strict single cell capacity, voltage, resistance and discharge curve matching process
- Long cycle life with 150 times minimum, up to 200Wh/kg energy density.
- High reliability and automatic production line to guarantee high quality and consistent performance.
- Small in size and light in weight.
What's In The Box
- (1) 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
Product Specifications
| Product Width | 1.8" (46mm) |
| Battery Type | LiPo (3.7V per cell) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 35C |
| Capacity | 5200mAh |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Product Height | 0.98" (25mm) |
| Connector Type | Deans |
| Discharge Lead Length | 3.93" (100 mm) |
| Product Length | 5.4" (138mm) |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 70C |
| Watt Hours | 38.48 |
| Application | 1/10 scale RC vehicle |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Balance Lead Length | 1.77" (45mm) |
| Battery Balance Connector | JST-XHR |
| Number of Cells | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Wire Gauge | 12 AWG |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Bashing 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
This Gens Ace Bashing Series LiPo Pack comes with a Deans plug to cover most RC car typesGEA52002S35D_A2_VALZ7250 in the market. It provides good performance, quality and cost friendly to leisure or entry level hobbyist.
Features
- Stable automatic stacking technology enables high single-cell capacities.
- Production in the most strict single cell capacity, voltage, resistance and discharge curve matching process
- Long cycle life with 150 times minimum, up to 200Wh/kg energy density.
- High reliability and automatic production line to guarantee high quality and consistent performance.
- Small in size and light in weight.
What's In The Box
- (1) 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
Product Specifications
| Product Width | 1.8" (46mm) |
| Battery Type | LiPo (3.7V per cell) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 35C |
| Capacity | 5200mAh |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Product Height | 0.98" (25mm) |
| Connector Type | Deans |
| Discharge Lead Length | 3.93" (100 mm) |
| Product Length | 5.4" (138mm) |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 70C |
| Watt Hours | 38.48 |
| Application | 1/10 scale RC vehicle |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Balance Lead Length | 1.77" (45mm) |
| Battery Balance Connector | JST-XHR |
| Number of Cells | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Wire Gauge | 12 AWG |
Gens Ace 2S Bashing 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
This Gens Ace Bashing Series LiPo Pack comes with a Deans plug to cover most RC car typesGEA52002S35D_A2_VALZ7250 in the market. It provides good performance, quality and cost friendly to leisure or entry level hobbyist.
Features
- Stable automatic stacking technology enables high single-cell capacities.
- Production in the most strict single cell capacity, voltage, resistance and discharge curve matching process
- Long cycle life with 150 times minimum, up to 200Wh/kg energy density.
- High reliability and automatic production line to guarantee high quality and consistent performance.
- Small in size and light in weight.
What's In The Box
- (1) 5200mAh 7.4V 35C Hardcase/Hardwired LiPo Battery (Deans)
Product Specifications
| Product Width | 1.8" (46mm) |
| Battery Type | LiPo (3.7V per cell) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 35C |
| Capacity | 5200mAh |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Product Height | 0.98" (25mm) |
| Connector Type | Deans |
| Discharge Lead Length | 3.93" (100 mm) |
| Product Length | 5.4" (138mm) |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 70C |
| Watt Hours | 38.48 |
| Application | 1/10 scale RC vehicle |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Balance Lead Length | 1.77" (45mm) |
| Battery Balance Connector | JST-XHR |
| Number of Cells | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| SKU | GEA52002S35D |
| Barcode # | 889551007108 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockBackorder