Gens Ace 2S Redline 8200mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet) - GEA82002S
or 4 payments of $38.25 with
Info
Description
Gens Ace 2S Redline 8200mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 8200mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 8200mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 8200mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
Product Specifications
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Product Length | 5.43307" (138 mm) |
| Watt Hours | 62.3 |
| Application | Surface |
| Product Weight | 298g |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 8200mAh |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Redline 8200mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 8200mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 8200mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 8200mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
Product Specifications
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Product Length | 5.43307" (138 mm) |
| Watt Hours | 62.3 |
| Application | Surface |
| Product Weight | 298g |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 8200mAh |
Gens Ace 2S Redline 8200mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 8200mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 8200mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 8200mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
Product Specifications
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Product Length | 5.43307" (138 mm) |
| Watt Hours | 62.3 |
| Application | Surface |
| Product Weight | 298g |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 8200mAh |
| SKU | GEA82002S13D5 |
| Barcode # | 889551008389 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockBackorder