Gens Ace 3000mAh 7.2V Soft Case NiMH Battery (Tamiya) - GEANM6S3000T
or 4 payments of $11.25 with
Info
Description
Gens Ace 6S 3000mAh 7.2V Soft Case NiMH Battery (Tamiya)
This is a Gens Ace 6-Cell, 7.2V, 3000mAh NiMH Battery Pack with Tamiya Connector. This stick pack is built using quality Sub C size 3000mAh NiMH cells and features a Tamiya connector. This pack will fit into any vehicle that uses a standard stick type battery pack. The recommended charge rate for these batteries is 1C for the best battery life and run time, and it is not recommend you charge them at more than 1C (5A Max).
Gens Ace 2200mAh 7.2V Ni-MH Battery with Tamiya Plug is suitable for RC Cars Truck.
- Fits Most Tamiya Models
- Equipped With Tamiya Plug
- 6-Cell Flat Pack Configuration
- 3000mAH For Longer Battery Life
What's In The Box
- (1) 7.2V 3000mAh Battery (Tamiya)
Product Specifications
| Product Width | 1.85039" (47 mm) |
| Product Weight | 360g |
| Product Height | 0.944882" (24 mm) |
| Battery Voltage | 7.2V |
| Connector Type | Tamiya |
| Product Length | 5.31496" (135 mm) |
| Battery Type | NiMH (1.2V per cell) |
| Capacity | 3000mAh |
Description
SpecificationsGens Ace 6S 3000mAh 7.2V Soft Case NiMH Battery (Tamiya)
This is a Gens Ace 6-Cell, 7.2V, 3000mAh NiMH Battery Pack with Tamiya Connector. This stick pack is built using quality Sub C size 3000mAh NiMH cells and features a Tamiya connector. This pack will fit into any vehicle that uses a standard stick type battery pack. The recommended charge rate for these batteries is 1C for the best battery life and run time, and it is not recommend you charge them at more than 1C (5A Max).
Gens Ace 2200mAh 7.2V Ni-MH Battery with Tamiya Plug is suitable for RC Cars Truck.
- Fits Most Tamiya Models
- Equipped With Tamiya Plug
- 6-Cell Flat Pack Configuration
- 3000mAH For Longer Battery Life
What's In The Box
- (1) 7.2V 3000mAh Battery (Tamiya)
Product Specifications
| Product Width | 1.85039" (47 mm) |
| Product Weight | 360g |
| Product Height | 0.944882" (24 mm) |
| Battery Voltage | 7.2V |
| Connector Type | Tamiya |
| Product Length | 5.31496" (135 mm) |
| Battery Type | NiMH (1.2V per cell) |
| Capacity | 3000mAh |
Gens Ace 6S 3000mAh 7.2V Soft Case NiMH Battery (Tamiya)
This is a Gens Ace 6-Cell, 7.2V, 3000mAh NiMH Battery Pack with Tamiya Connector. This stick pack is built using quality Sub C size 3000mAh NiMH cells and features a Tamiya connector. This pack will fit into any vehicle that uses a standard stick type battery pack. The recommended charge rate for these batteries is 1C for the best battery life and run time, and it is not recommend you charge them at more than 1C (5A Max).
Gens Ace 2200mAh 7.2V Ni-MH Battery with Tamiya Plug is suitable for RC Cars Truck.
- Fits Most Tamiya Models
- Equipped With Tamiya Plug
- 6-Cell Flat Pack Configuration
- 3000mAH For Longer Battery Life
What's In The Box
- (1) 7.2V 3000mAh Battery (Tamiya)
Product Specifications
| Product Width | 1.85039" (47 mm) |
| Product Weight | 360g |
| Product Height | 0.944882" (24 mm) |
| Battery Voltage | 7.2V |
| Connector Type | Tamiya |
| Product Length | 5.31496" (135 mm) |
| Battery Type | NiMH (1.2V per cell) |
| Capacity | 3000mAh |
| SKU | GEANM6S3000T |
| Barcode # | 889551012553 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock