Gens Ace G-Tech 6S 1450mAh 45C 22.2V Soft Pack Lipo Battery (XT60)
or 4 payments of $17.55 with
Info
Description
Gens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery is a high-quality lipo battery, produced by Gens Ace lipo battery manufacturers, max continuous discharge is 45C, and max burst discharge is 90C.
Gens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery Pack Specs:
- Capacity: 1450mAh
- Voltage: 22.2V/6S
- Discharge Rate: 45C
- Weight: 227g
- Size: 117*35*36.5mm
Description
SpecificationsGens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery is a high-quality lipo battery, produced by Gens Ace lipo battery manufacturers, max continuous discharge is 45C, and max burst discharge is 90C.
Gens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery Pack Specs:
- Capacity: 1450mAh
- Voltage: 22.2V/6S
- Discharge Rate: 45C
- Weight: 227g
- Size: 117*35*36.5mm
Gens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery is a high-quality lipo battery, produced by Gens Ace lipo battery manufacturers, max continuous discharge is 45C, and max burst discharge is 90C.
Gens Ace G-Tech 1450mAh 22.2V 45C 6S1P Lipo Battery Pack Specs:
- Capacity: 1450mAh
- Voltage: 22.2V/6S
- Discharge Rate: 45C
- Weight: 227g
- Size: 117*35*36.5mm
| SKU | GEA14506S45GT |
| Barcode # | 889551117173 |
| Brand | Gens Ace |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock