Evergreen 9230 White Polystyrene Sheet 0.030 x 11 x 14" / 0.76mm x 28cm x 36cm (8)
SKU: EVE-09230
$68.32 5% off RRP
or 4 payments of $33.65 with
Info
Description
This is the Hobbywing XERUN SCT 3652SD G2 Sensored Brushless Motor. This 4-pole power house is great for light-duty short course, truck and monster truck sensored applications.
Note: Because this motor features a 5mm diameter motor shaft, it requires pinion gears with a 5mm bore.
Features:
Specifications:
kV (no load): 6100
LiPo: 2S
Resistance: 2.9
No-load Current: 5.9A
Motor Diameter: 36mm (1.417in)
Motor Length: 52.5mm (2.067in)
Shaft Diameter: 5mm (0.197in)
Shaft Length: 15mm (0.591in)
Poles: 4
Weight: 186g (6.56oz)
Description
SpecificationsThis is the Hobbywing XERUN SCT 3652SD G2 Sensored Brushless Motor. This 4-pole power house is great for light-duty short course, truck and monster truck sensored applications.
Note: Because this motor features a 5mm diameter motor shaft, it requires pinion gears with a 5mm bore.
Features:
Specifications:
kV (no load): 6100
LiPo: 2S
Resistance: 2.9
No-load Current: 5.9A
Motor Diameter: 36mm (1.417in)
Motor Length: 52.5mm (2.067in)
Shaft Diameter: 5mm (0.197in)
Shaft Length: 15mm (0.591in)
Poles: 4
Weight: 186g (6.56oz)
This is the Hobbywing XERUN SCT 3652SD G2 Sensored Brushless Motor. This 4-pole power house is great for light-duty short course, truck and monster truck sensored applications.
Note: Because this motor features a 5mm diameter motor shaft, it requires pinion gears with a 5mm bore.
Features:
Specifications:
kV (no load): 6100
LiPo: 2S
Resistance: 2.9
No-load Current: 5.9A
Motor Diameter: 36mm (1.417in)
Motor Length: 52.5mm (2.067in)
Shaft Diameter: 5mm (0.197in)
Shaft Length: 15mm (0.591in)
Poles: 4
Weight: 186g (6.56oz)
| SKU | HW30401061 |
| Barcode # | 6938994419048 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |