Hobbywing 30402550 EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor (1100kV)
or 4 payments of $74.23 with
Info
Description
Hobbywing 30402550 EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor (1100kV)
Hobbywing EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor.
Specifications:
Model: 5687SL-1100KV
Pole: 4
KV (No-load): 1100KV
Resistance: 0.0041 Ω
Current (No-load): 4.1 A
Max Output Power: 5800 W
Current at the point of M.O.P: 200 A
Motor Diameter: 56mm
Motor Length: 87mm
Shaft Diameter: 8.0mm
Shaft Length: 31.0mm
LiPo Cells: 3-8
Weight: 916g (32.21oz)
Applicable: 1/5th RC Vehicles Truck/Dragster
Suitable ESC: Ezrun MAX5 or MAX6 ESC
Description
SpecificationsHobbywing 30402550 EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor (1100kV)
Hobbywing EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor.
Specifications:
Model: 5687SL-1100KV
Pole: 4
KV (No-load): 1100KV
Resistance: 0.0041 Ω
Current (No-load): 4.1 A
Max Output Power: 5800 W
Current at the point of M.O.P: 200 A
Motor Diameter: 56mm
Motor Length: 87mm
Shaft Diameter: 8.0mm
Shaft Length: 31.0mm
LiPo Cells: 3-8
Weight: 916g (32.21oz)
Applicable: 1/5th RC Vehicles Truck/Dragster
Suitable ESC: Ezrun MAX5 or MAX6 ESC
Hobbywing 30402550 EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor (1100kV)
Hobbywing EZRUN 5687SL 4-Pole 1/5 Scale Sensorless Brushless Motor.
Specifications:
Model: 5687SL-1100KV
Pole: 4
KV (No-load): 1100KV
Resistance: 0.0041 Ω
Current (No-load): 4.1 A
Max Output Power: 5800 W
Current at the point of M.O.P: 200 A
Motor Diameter: 56mm
Motor Length: 87mm
Shaft Diameter: 8.0mm
Shaft Length: 31.0mm
LiPo Cells: 3-8
Weight: 916g (32.21oz)
Applicable: 1/5th RC Vehicles Truck/Dragster
Suitable ESC: Ezrun MAX5 or MAX6 ESC
| SKU | HW30402550 |
| Barcode # | 6938994405447 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock