Description
K&S 1716 CAN DEW KIT
Stainless steel strips are versatile materials with widespread benefits across industries. Their remarkable strength and corrosion resistance make them the top choice for durable and long-lasting applications. Whether you're a DIY enthusiast, a mechanical engineer, or a metalworking professional, our stainless steel sheet and strip provide reliable performance for a variety of needs.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Strip
- Thickness: .023"
- Width X Length:1" x 12"
- Alloy: 430
- Pieces Per Pack: 1
Description
SpecificationsK&S 1716 CAN DEW KIT
Stainless steel strips are versatile materials with widespread benefits across industries. Their remarkable strength and corrosion resistance make them the top choice for durable and long-lasting applications. Whether you're a DIY enthusiast, a mechanical engineer, or a metalworking professional, our stainless steel sheet and strip provide reliable performance for a variety of needs.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Strip
- Thickness: .023"
- Width X Length:1" x 12"
- Alloy: 430
- Pieces Per Pack: 1
K&S 1716 CAN DEW KIT
Stainless steel strips are versatile materials with widespread benefits across industries. Their remarkable strength and corrosion resistance make them the top choice for durable and long-lasting applications. Whether you're a DIY enthusiast, a mechanical engineer, or a metalworking professional, our stainless steel sheet and strip provide reliable performance for a variety of needs.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Strip
- Thickness: .023"
- Width X Length:1" x 12"
- Alloy: 430
- Pieces Per Pack: 1
| SKU | KS1716 |
| Barcode # | 614121117167 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock