K&S 3906 ROUND ALUMINUM TUBE .45MM WALL (1 METER) 7MM OD (4 tubes per bag)
or 4 payments of $6.84 with
Info
Description
K&S 3906 ROUND ALUMINUM TUBE .45MM WALL (1 METER) 7MM OD (4 tubes per bag)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 7mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.241"
- Length: 1 Meter
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 4
Description
SpecificationsK&S 3906 ROUND ALUMINUM TUBE .45MM WALL (1 METER) 7MM OD (4 tubes per bag)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 7mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.241"
- Length: 1 Meter
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 4
K&S 3906 ROUND ALUMINUM TUBE .45MM WALL (1 METER) 7MM OD (4 tubes per bag)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 7mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.241"
- Length: 1 Meter
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 4
| SKU | KS3906 |
| Barcode # | 614121039063 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock