K&S 8101 ALUMINUM TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/32IN (3 TUBES PER CARD)
or 4 payments of $0.95 with
Info
Description
K&S 8101 ALUMINUM TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/32IN (3 TUBES PER CARD)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
Description
SpecificationsK&S 8101 ALUMINUM TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/32IN (3 TUBES PER CARD)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
K&S 8101 ALUMINUM TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/32IN (3 TUBES PER CARD)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 3/32"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.066"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
| SKU | KS8101 |
| Barcode # | 614121181014 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock