K&S 8153 SQUARE BRASS TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/16IN (1 TUBE PER CARD
or 4 payments of $1.93 with
Info
Description
K&S 8153 SQUARE BRASS TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/16IN (1 TUBE PER CARD
Square brass tubing is a versatile material with many uses across various industries. Its exceptional strength and durability make it perfect for structural purposes. It's commonly employed in crafting frames, support structures, armatures, and decorative elements.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 3/16"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.159"
- Length: 12"
- Alloy: 260/272
- Pieces Per Pack: 1
Description
SpecificationsK&S 8153 SQUARE BRASS TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/16IN (1 TUBE PER CARD
Square brass tubing is a versatile material with many uses across various industries. Its exceptional strength and durability make it perfect for structural purposes. It's commonly employed in crafting frames, support structures, armatures, and decorative elements.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 3/16"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.159"
- Length: 12"
- Alloy: 260/272
- Pieces Per Pack: 1
K&S 8153 SQUARE BRASS TUBE .014 WALL (12IN LENGTHS) 3/16IN (1 TUBE PER CARD
Square brass tubing is a versatile material with many uses across various industries. Its exceptional strength and durability make it perfect for structural purposes. It's commonly employed in crafting frames, support structures, armatures, and decorative elements.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 3/16"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.159"
- Length: 12"
- Alloy: 260/272
- Pieces Per Pack: 1
| SKU | KS8153 |
| Barcode # | 614121181533 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock