Description
K&S Stainless Steel Rod 3/32 x 12" (2)
Stainless steel rod, prized for its durability and corrosion resistance, delivers numerous benefits across applications. Its exceptional strength and hardness make it a top choice for structural components and machinery parts. Plus, its resistance to corrosion and staining renders it perfect for use in harsh and corrosive environments.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 3/32"
- Length: 12"
- Alloy: 302
- Pieces Per Pack: 2
Description
SpecificationsK&S Stainless Steel Rod 3/32 x 12" (2)
Stainless steel rod, prized for its durability and corrosion resistance, delivers numerous benefits across applications. Its exceptional strength and hardness make it a top choice for structural components and machinery parts. Plus, its resistance to corrosion and staining renders it perfect for use in harsh and corrosive environments.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 3/32"
- Length: 12"
- Alloy: 302
- Pieces Per Pack: 2
K&S Stainless Steel Rod 3/32 x 12" (2)
Stainless steel rod, prized for its durability and corrosion resistance, delivers numerous benefits across applications. Its exceptional strength and hardness make it a top choice for structural components and machinery parts. Plus, its resistance to corrosion and staining renders it perfect for use in harsh and corrosive environments.
- Material Type: Stainless Steel
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 3/32"
- Length: 12"
- Alloy: 302
- Pieces Per Pack: 2
| SKU | KSE-87133 |
| Barcode # | 614121871335 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock