K&S 9806 ROUND ALUMINUM TUBE (300MM LENGTHS) 7MM OD X .45MM WALL (2 PIECES)
or 4 payments of $1.47 with
Info
Description
K&S 9806 ROUND ALUMINUM TUBE (300MM LENGTHS) 7MM OD X .45MM WALL (2 PIECES)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 6mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.202"
- Length: 300mm
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 2
Description
SpecificationsK&S 9806 ROUND ALUMINUM TUBE (300MM LENGTHS) 7MM OD X .45MM WALL (2 PIECES)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 6mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.202"
- Length: 300mm
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 2
K&S 9806 ROUND ALUMINUM TUBE (300MM LENGTHS) 7MM OD X .45MM WALL (2 PIECES)
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 6mm
- Wall Thickness: 0.45mm
- Inside Diameter:.202"
- Length: 300mm
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 2
| SKU | KS9806 |
| Barcode # | 614121198067 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock