K&S 9864 ROUND BRASS ROD (300MM LENGTHS) 2.5MM DIAMETER (4 PIECES)
or 4 payments of $2.12 with
Info
Description
K&S 9864 ROUND BRASS ROD (300MM LENGTHS) 2.5MM DIAMETER (4 PIECES)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 2.5mm
- Length: 300mm
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 4
Description
SpecificationsK&S 9864 ROUND BRASS ROD (300MM LENGTHS) 2.5MM DIAMETER (4 PIECES)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 2.5mm
- Length: 300mm
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 4
K&S 9864 ROUND BRASS ROD (300MM LENGTHS) 2.5MM DIAMETER (4 PIECES)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 2.5mm
- Length: 300mm
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 4
| SKU | KS9864 |
| Barcode # | 614121198647 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock