On Sale
5% OFF
SKU: 1100SC302SDEAN
NXE 7.4V 1100Mah 30C Soft Case With Deans Plug - 1100SC302SDEAN
$21.57
or 4 payments of $5.39 with
Info
Price Matchup
Description
NXE 7.4V 1100Mah 30C Soft Case With Deans Plug - 1100SC302SDEAN
Product Information
NXE Power 7.4v 1100Mah 30c Soft Case 1100sc302sdean
Product Specifications
- Voltage 7.4v
- Mah 1100
- C Rating 30c
- Weight 64grams
- Length 75.6mm
- Width 34mm
- Height 12.6mm
Description
SpecificationsNXE 7.4V 1100Mah 30C Soft Case With Deans Plug - 1100SC302SDEAN
Product Information
NXE Power 7.4v 1100Mah 30c Soft Case 1100sc302sdean
Product Specifications
- Voltage 7.4v
- Mah 1100
- C Rating 30c
- Weight 64grams
- Length 75.6mm
- Width 34mm
- Height 12.6mm
Description
NXE 7.4V 1100Mah 30C Soft Case With Deans Plug - 1100SC302SDEAN
Product Information
NXE Power 7.4v 1100Mah 30c Soft Case 1100sc302sdean
Product Specifications
- Voltage 7.4v
- Mah 1100
- C Rating 30c
- Weight 64grams
- Length 75.6mm
- Width 34mm
- Height 12.6mm
Specifications
| SKU | 1100SC302SDEAN |
| Barcode # | 6925780561319 |
| Brand | NXE BATTERIES |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
Stock Location
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock
In-stock items and stock levels are subject to continuous change; if a stock error occurs, you will be notified by our team. Items located in the (STORE) are dispatched within 1 to 3 working days. (WAREHOUSE) items may require an additional 1 to 4 working days for processing before dispatch. For items in our (INTERNATIONAL) warehouse, an extra 5 to 10 days of processing time may be required. In the event your order contains items from multiple warehouses, it will be held until all items have arrived in our store for shipment. Rest assured, our goal is to ensure you receive your orders as quickly and as safely as possible.
Have a Question?
Price Matchup
Have a Question?
FAQ