OS Engines FSA155P Alpha Series Pumped Four Stroke Aircraft Engine, 1.55 Size w/ F6020 Silencer
or 4 payments of $187.62 with
Info
Description
How do you get 200-size power from a 120-size engine? O.S. calls it the FS155-a. Since the FS155-a is a pumped 4-stroke, you’ll enjoy 2.6 hp at all times, regardless of tank position, attitude or fuel level. Its novel recirculation system bathes working parts in constant lubrication, for less friction and wear!
Description
SpecificationsHow do you get 200-size power from a 120-size engine? O.S. calls it the FS155-a. Since the FS155-a is a pumped 4-stroke, you’ll enjoy 2.6 hp at all times, regardless of tank position, attitude or fuel level. Its novel recirculation system bathes working parts in constant lubrication, for less friction and wear!
How do you get 200-size power from a 120-size engine? O.S. calls it the FS155-a. Since the FS155-a is a pumped 4-stroke, you’ll enjoy 2.6 hp at all times, regardless of tank position, attitude or fuel level. Its novel recirculation system bathes working parts in constant lubrication, for less friction and wear!
| SKU | OSM35430 |
| Barcode # | 4531028024410 |
| Brand | OS engines |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock