SKU: PHN-PH224
Phoenix Model F4U Corsair .46 Size ARF with Electric Retracts, PHN-PH224
$559.99
or 4 payments of $140.00 with
Info
Price Matchup
Description
The F4U Corsair was a force to be reckoned with to the Japanese during WWII. With its gull wing design, impressive looks and power, the Corsair was one of the most recognizable WWII aircraft. Phoenix Model has recreated this outstanding Airplane to suit size .46-.55 plug engines.
Read More...
Specifications
Description
Specifications
The F4U Corsair was a force to be reckoned with to the Japanese during WWII. With its gull wing design, impressive looks and power, the Corsair was one of the most recognizable WWII aircraft. Phoenix Model has recreated this outstanding Airplane to suit size .46-.55 plug engines.
Read More...
Description
The F4U Corsair was a force to be reckoned with to the Japanese during WWII. With its gull wing design, impressive looks and power, the Corsair was one of the most recognizable WWII aircraft. Phoenix Model has recreated this outstanding Airplane to suit size .46-.55 plug engines.
Specifications
| SKU | PHN-PH224 |
| Barcode # | PHN-PH224 |
| Brand | Phoenix |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
Stock Location
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock
In-stock items and stock levels are subject to continuous change; if a stock error occurs, you will be notified by our team. Items located in the (STORE) are dispatched within 1 to 3 working days. (WAREHOUSE) items may require an additional 1 to 4 working days for processing before dispatch. For items in our (INTERNATIONAL) warehouse, an extra 5 to 10 days of processing time may be required. In the event your order contains items from multiple warehouses, it will be held until all items have arrived in our store for shipment. Rest assured, our goal is to ensure you receive your orders as quickly and as safely as possible.
Have a Question?
Price Matchup
Have a Question?
FAQ