Savox SC-1256TG Black Edition Standard Digital "High Torque" Titanium Gear Servo - SAV-BE-
SKU: SAV-BE-SC1256TG
$106.10 23% off RRP
or 4 payments of $13.06 with
Info
Description
| Specifications | ||
| Torque(4.8V) | 16.5 kg-cm (229.1 oz/in)/td> | |
| Torque(6.6V) | 20.0 kg-cm (277.7 oz/in) | |
| Speed | 0.18 sec (4.8V) ~ 0.16 sec (6.6V) | |
| Operating Voltage | 4.8 ~ 6.6 DC Volts | |
| Weight | 60 g (2.12 oz) | |
| Bearing Type | Ball Bearing x 2 | |
| Motor Type | DC Motor | |
| Gear Type | Copper & Aluminum | |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 | |
| Working frequency | 1520 s / 333hz | |
| Size | 40.7 x 20.5 x 39.5 mm ( 1.60 x 0.80 x 1.55 in) | |
Description
Specifications
| Specifications | ||
| Torque(4.8V) | 16.5 kg-cm (229.1 oz/in)/td> | |
| Torque(6.6V) | 20.0 kg-cm (277.7 oz/in) | |
| Speed | 0.18 sec (4.8V) ~ 0.16 sec (6.6V) | |
| Operating Voltage | 4.8 ~ 6.6 DC Volts | |
| Weight | 60 g (2.12 oz) | |
| Bearing Type | Ball Bearing x 2 | |
| Motor Type | DC Motor | |
| Gear Type | Copper & Aluminum | |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 | |
| Working frequency | 1520 s / 333hz | |
| Size | 40.7 x 20.5 x 39.5 mm ( 1.60 x 0.80 x 1.55 in) | |
| Specifications | ||
| Torque(4.8V) | 16.5 kg-cm (229.1 oz/in)/td> | |
| Torque(6.6V) | 20.0 kg-cm (277.7 oz/in) | |
| Speed | 0.18 sec (4.8V) ~ 0.16 sec (6.6V) | |
| Operating Voltage | 4.8 ~ 6.6 DC Volts | |
| Weight | 60 g (2.12 oz) | |
| Bearing Type | Ball Bearing x 2 | |
| Motor Type | DC Motor | |
| Gear Type | Copper & Aluminum | |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 | |
| Working frequency | 1520 s / 333hz | |
| Size | 40.7 x 20.5 x 39.5 mm ( 1.60 x 0.80 x 1.55 in) | |
| SKU | PHD-LW-20MG |
| Barcode # | 6939680210383 |
| Brand | Power HD |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |