FMS 1/18 FCX18 Toyota Land Cruiser 80 4WD Electric Rock Crawler RTR Yellow - FMS11831RTRYL
SKU: FMS11831RTRYL
$239.99 11% off RRP
or 4 payments of $29.68 with
Info
Description
This is a 1978 Chevy® K-10™ Cab & Bed Clear Crawler Body. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1978 Chevrolet® K-10™ Cab and Bed! Now you can make your crawler look even more scale with this short box step side Chevy® Cab and Bed which is one of the hottest and rarest nostalgic full-size trucks. The 1978 K-10™ body has been carefully sculpted with realistic details that recreate the lines and squared off style of this iconic truck! The separate Cab and step side Bed gives Pro-Line the ability to mold even more realism into the body and is designed to fit standard 12.3" wheelbase crawlers. Transform the look of your truck with the realistic 1978 Chevrolet® K-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO352200 | 1978 Chevy® K-10™ Clear Body (Cab & Bed) for 12.3" (313mm) Wheelbase Scale Crawlers
| Manufacturer # | 3522-00 |
| Product Height | 6.2" (157mm) |
| Product Length | 19.7" (500mm) |
| Wheelbase | 12.3" (312mm) |
| Product Width | 7.8" (198mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
Description
SpecificationsThis is a 1978 Chevy® K-10™ Cab & Bed Clear Crawler Body. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1978 Chevrolet® K-10™ Cab and Bed! Now you can make your crawler look even more scale with this short box step side Chevy® Cab and Bed which is one of the hottest and rarest nostalgic full-size trucks. The 1978 K-10™ body has been carefully sculpted with realistic details that recreate the lines and squared off style of this iconic truck! The separate Cab and step side Bed gives Pro-Line the ability to mold even more realism into the body and is designed to fit standard 12.3" wheelbase crawlers. Transform the look of your truck with the realistic 1978 Chevrolet® K-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO352200 | 1978 Chevy® K-10™ Clear Body (Cab & Bed) for 12.3" (313mm) Wheelbase Scale Crawlers
| Manufacturer # | 3522-00 |
| Product Height | 6.2" (157mm) |
| Product Length | 19.7" (500mm) |
| Wheelbase | 12.3" (312mm) |
| Product Width | 7.8" (198mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
This is a 1978 Chevy® K-10™ Cab & Bed Clear Crawler Body. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1978 Chevrolet® K-10™ Cab and Bed! Now you can make your crawler look even more scale with this short box step side Chevy® Cab and Bed which is one of the hottest and rarest nostalgic full-size trucks. The 1978 K-10™ body has been carefully sculpted with realistic details that recreate the lines and squared off style of this iconic truck! The separate Cab and step side Bed gives Pro-Line the ability to mold even more realism into the body and is designed to fit standard 12.3" wheelbase crawlers. Transform the look of your truck with the realistic 1978 Chevrolet® K-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO352200 | 1978 Chevy® K-10™ Clear Body (Cab & Bed) for 12.3" (313mm) Wheelbase Scale Crawlers
| Manufacturer # | 3522-00 |
| Product Height | 6.2" (157mm) |
| Product Length | 19.7" (500mm) |
| Wheelbase | 12.3" (312mm) |
| Product Width | 7.8" (198mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| SKU | PRO352200 |
| Barcode # | 675118174099 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.4420kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |