Proline 1/10 2.2 Single Stage Rock Crawling Foam Insert, 2pcs - PR6175-00
or 4 payments of $9.38 with
Info
Description
Proline 1/10 2.2 Single Stage Rock Crawling Foam Insert, 2pcs - PR6175-00
Overview
This is a pair of 2.2" Single Stage Closed Cell Foams for Rock Crawlers. Pro-Line is proud to introduce our next generation of Rock Crawling Performance Foam Inserts: the all-new 2.2" Single Stage Closed Cell Foam! Pro-Line's new inserts are made from lightweight and waterproof Blue Closed Cell Foam and they are perfectly sized for Pro-Line's 2.2" XL sized Rock Crawling Tires. These new inserts are completely contoured to correctly match the shape of Pro-Line's tires for improved tire performance and appearance. Deep grooves along the top of the foam provide a softer feel for more grip while maintaining a fully supported sidewall for maximum side-hilling performance. Pro-Line's new Closed Cell foams are extremely durable and will last through many rugged adventures.
Get your own set of Pro-Line's new Rock Crawling Closed Cell Foam Inserts today!
Product Details
In The Box
- 2.2” Single Stage Closed Cell Rock Crawling Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Contoured to perfectly match Pro-Line's 2.2" XL Tires
- Extremely Durable
- Lightweight and Waterproof
- Provide unmatched Sidewall Support
- Deep Grooves for More Grip
- Improved Performance and Appearance
- Unique Pro-Line Blue Color
Product Specifications
| Manufacturer # | 6175-00 |
| Material | Foam |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Package Type | Inserts Only |
| Insert Material | Closed Cell |
Description
SpecificationsProline 1/10 2.2 Single Stage Rock Crawling Foam Insert, 2pcs - PR6175-00
Overview
This is a pair of 2.2" Single Stage Closed Cell Foams for Rock Crawlers. Pro-Line is proud to introduce our next generation of Rock Crawling Performance Foam Inserts: the all-new 2.2" Single Stage Closed Cell Foam! Pro-Line's new inserts are made from lightweight and waterproof Blue Closed Cell Foam and they are perfectly sized for Pro-Line's 2.2" XL sized Rock Crawling Tires. These new inserts are completely contoured to correctly match the shape of Pro-Line's tires for improved tire performance and appearance. Deep grooves along the top of the foam provide a softer feel for more grip while maintaining a fully supported sidewall for maximum side-hilling performance. Pro-Line's new Closed Cell foams are extremely durable and will last through many rugged adventures.
Get your own set of Pro-Line's new Rock Crawling Closed Cell Foam Inserts today!
Product Details
In The Box
- 2.2” Single Stage Closed Cell Rock Crawling Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Contoured to perfectly match Pro-Line's 2.2" XL Tires
- Extremely Durable
- Lightweight and Waterproof
- Provide unmatched Sidewall Support
- Deep Grooves for More Grip
- Improved Performance and Appearance
- Unique Pro-Line Blue Color
Product Specifications
| Manufacturer # | 6175-00 |
| Material | Foam |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Package Type | Inserts Only |
| Insert Material | Closed Cell |
Proline 1/10 2.2 Single Stage Rock Crawling Foam Insert, 2pcs - PR6175-00
Overview
This is a pair of 2.2" Single Stage Closed Cell Foams for Rock Crawlers. Pro-Line is proud to introduce our next generation of Rock Crawling Performance Foam Inserts: the all-new 2.2" Single Stage Closed Cell Foam! Pro-Line's new inserts are made from lightweight and waterproof Blue Closed Cell Foam and they are perfectly sized for Pro-Line's 2.2" XL sized Rock Crawling Tires. These new inserts are completely contoured to correctly match the shape of Pro-Line's tires for improved tire performance and appearance. Deep grooves along the top of the foam provide a softer feel for more grip while maintaining a fully supported sidewall for maximum side-hilling performance. Pro-Line's new Closed Cell foams are extremely durable and will last through many rugged adventures.
Get your own set of Pro-Line's new Rock Crawling Closed Cell Foam Inserts today!
Product Details
In The Box
- 2.2” Single Stage Closed Cell Rock Crawling Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Contoured to perfectly match Pro-Line's 2.2" XL Tires
- Extremely Durable
- Lightweight and Waterproof
- Provide unmatched Sidewall Support
- Deep Grooves for More Grip
- Improved Performance and Appearance
- Unique Pro-Line Blue Color
Product Specifications
| Manufacturer # | 6175-00 |
| Material | Foam |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Package Type | Inserts Only |
| Insert Material | Closed Cell |
| SKU | PRO617500 |
| Barcode # | 675118167800 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder