Proline 1/10 Demolisher 2.6in/3.5in Tyres Mounted on Gray Wheels, LMT, F/R, PR10187-15
or 4 payments of $27.79 with
Info
Description
Proline 1/10 Demolisher 2.6in/3.5in Tyres Mounted on Gray Wheels, LMT, F/R, PR10187-15
Overview
This is a pair of pre-mounted Demolisher Tires for the Losi® LMT. Losi® has unleashed the most exciting solid axle monster truck ever produced with the LMT (Losi® Monster Truck) and Pro-Line already has you covered with high-performance Demolisher tires made specifically for your truck! The Demolisher tires are mounted onto the stock gray LMT wheels and feature extremely sharp tread that will bite into any surface. Just like full-size monster truck tires that have been modified and grooved for maximum performance, the Demolisher tires feature scale grooves in between the chevron style tread for exceptional scale realism. As you should expect from Pro-Line, the Demolisher tire is made from soft and sticky rubber that will give your LMT maximum wheelie-popping traction. Demolish the competition with Pro-Line's pre-mounted Demolisher LMT tires! Get your own set today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018715 | Demolisher 2.6"/3.5" All Terrain Tires Mounted on LMT Gray Wheels (2) for Losi® LMT Front or Rear
Product Details
In The Box
- (2) Pre-mounted Demolisher LMT Tires
Features
TIRE FEATURES
- Made Specifically for the Solid Axle LMT (Losi® Monster Truck)
- Extremely Sharp Tread to Bite into Any Surface
- Realistic Tire Grooves to Mimic Full-size Modified Monster Truck Tires
- Made from Soft and Sticky Rubber
- Provides Incredible Wheelie-Popping Traction!
- Made in the USA, since 1982
WHEEL FEATURES
- Pre-Mounted onto the Stock Gray LMT Wheels
Fits
- Losi® LMT (LOS04021 & LOS04022)
Product Specifications
| Manufacturer # | 10187-15 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.6 / 3.6 in |
| Product Width | 4.05" (103 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Color | Grey |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Tire Tread | Demolisher |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 6.43" (163 mm) |
| Wheel Type | Gray Stock LMT Wheels |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
| Wheel Hex Size | 12mm |
Description
SpecificationsProline 1/10 Demolisher 2.6in/3.5in Tyres Mounted on Gray Wheels, LMT, F/R, PR10187-15
Overview
This is a pair of pre-mounted Demolisher Tires for the Losi® LMT. Losi® has unleashed the most exciting solid axle monster truck ever produced with the LMT (Losi® Monster Truck) and Pro-Line already has you covered with high-performance Demolisher tires made specifically for your truck! The Demolisher tires are mounted onto the stock gray LMT wheels and feature extremely sharp tread that will bite into any surface. Just like full-size monster truck tires that have been modified and grooved for maximum performance, the Demolisher tires feature scale grooves in between the chevron style tread for exceptional scale realism. As you should expect from Pro-Line, the Demolisher tire is made from soft and sticky rubber that will give your LMT maximum wheelie-popping traction. Demolish the competition with Pro-Line's pre-mounted Demolisher LMT tires! Get your own set today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018715 | Demolisher 2.6"/3.5" All Terrain Tires Mounted on LMT Gray Wheels (2) for Losi® LMT Front or Rear
Product Details
In The Box
- (2) Pre-mounted Demolisher LMT Tires
Features
TIRE FEATURES
- Made Specifically for the Solid Axle LMT (Losi® Monster Truck)
- Extremely Sharp Tread to Bite into Any Surface
- Realistic Tire Grooves to Mimic Full-size Modified Monster Truck Tires
- Made from Soft and Sticky Rubber
- Provides Incredible Wheelie-Popping Traction!
- Made in the USA, since 1982
WHEEL FEATURES
- Pre-Mounted onto the Stock Gray LMT Wheels
Fits
- Losi® LMT (LOS04021 & LOS04022)
Product Specifications
| Manufacturer # | 10187-15 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.6 / 3.6 in |
| Product Width | 4.05" (103 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Color | Grey |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Tire Tread | Demolisher |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 6.43" (163 mm) |
| Wheel Type | Gray Stock LMT Wheels |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
| Wheel Hex Size | 12mm |
Proline 1/10 Demolisher 2.6in/3.5in Tyres Mounted on Gray Wheels, LMT, F/R, PR10187-15
Overview
This is a pair of pre-mounted Demolisher Tires for the Losi® LMT. Losi® has unleashed the most exciting solid axle monster truck ever produced with the LMT (Losi® Monster Truck) and Pro-Line already has you covered with high-performance Demolisher tires made specifically for your truck! The Demolisher tires are mounted onto the stock gray LMT wheels and feature extremely sharp tread that will bite into any surface. Just like full-size monster truck tires that have been modified and grooved for maximum performance, the Demolisher tires feature scale grooves in between the chevron style tread for exceptional scale realism. As you should expect from Pro-Line, the Demolisher tire is made from soft and sticky rubber that will give your LMT maximum wheelie-popping traction. Demolish the competition with Pro-Line's pre-mounted Demolisher LMT tires! Get your own set today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018715 | Demolisher 2.6"/3.5" All Terrain Tires Mounted on LMT Gray Wheels (2) for Losi® LMT Front or Rear
Product Details
In The Box
- (2) Pre-mounted Demolisher LMT Tires
Features
TIRE FEATURES
- Made Specifically for the Solid Axle LMT (Losi® Monster Truck)
- Extremely Sharp Tread to Bite into Any Surface
- Realistic Tire Grooves to Mimic Full-size Modified Monster Truck Tires
- Made from Soft and Sticky Rubber
- Provides Incredible Wheelie-Popping Traction!
- Made in the USA, since 1982
WHEEL FEATURES
- Pre-Mounted onto the Stock Gray LMT Wheels
Fits
- Losi® LMT (LOS04021 & LOS04022)
Product Specifications
| Manufacturer # | 10187-15 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.6 / 3.6 in |
| Product Width | 4.05" (103 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Color | Grey |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Tire Tread | Demolisher |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 6.43" (163 mm) |
| Wheel Type | Gray Stock LMT Wheels |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| SKU | PRO1018715 |
| Barcode # | 675118178882 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.8790kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock