CR-GRIFFIN - 1-10 Crawler Tire Set - Mounted - Super Soft - Black 2.2 Wheels - Hex 12mm
SKU: LT3235VB
$47.50 5% off RRP
or 4 payments of $19.07 with
Info
Description
This is a pair of Hyrax 2.2" Tires. The future of 2.2" Rock Racing Tire Performance has arrived with Pro-Line's all-new Hyrax Tire! Designed from the ground up for maximum grip on the toughest terrain, the Hyrax tire is ready for anything the Race might throw at you. The Hyrax features an aggressive and open tread pattern with each tread block containing multiple Sipes for incredible tread flex. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Hyrax extends out for unmatched side-hilling performance. The Hyrax also features futuristic stepped tread blocks that create even more forward gripping edges that dig into slick rock like no other scale tire Pro-Line has produced to date! The Hyrax is made from Pro-Line's Legendary Predator (Super Soft), so you know it provides the performance you can depend on.
Don't get left behind spinning your tires, take your adventure to the next level with Pro-Line's new Hyrax tires!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
Hyrax 2.2" Predator (Super Soft) Rock Terrain Tires For Rock Crawlers Front or Rear
| Manufacturer # | 10132-03 |
| Tire Tread | Hyrax |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.75" (146 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 2.15" (55 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
Description
SpecificationsThis is a pair of Hyrax 2.2" Tires. The future of 2.2" Rock Racing Tire Performance has arrived with Pro-Line's all-new Hyrax Tire! Designed from the ground up for maximum grip on the toughest terrain, the Hyrax tire is ready for anything the Race might throw at you. The Hyrax features an aggressive and open tread pattern with each tread block containing multiple Sipes for incredible tread flex. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Hyrax extends out for unmatched side-hilling performance. The Hyrax also features futuristic stepped tread blocks that create even more forward gripping edges that dig into slick rock like no other scale tire Pro-Line has produced to date! The Hyrax is made from Pro-Line's Legendary Predator (Super Soft), so you know it provides the performance you can depend on.
Don't get left behind spinning your tires, take your adventure to the next level with Pro-Line's new Hyrax tires!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
Hyrax 2.2" Predator (Super Soft) Rock Terrain Tires For Rock Crawlers Front or Rear
| Manufacturer # | 10132-03 |
| Tire Tread | Hyrax |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.75" (146 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 2.15" (55 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
This is a pair of Hyrax 2.2" Tires. The future of 2.2" Rock Racing Tire Performance has arrived with Pro-Line's all-new Hyrax Tire! Designed from the ground up for maximum grip on the toughest terrain, the Hyrax tire is ready for anything the Race might throw at you. The Hyrax features an aggressive and open tread pattern with each tread block containing multiple Sipes for incredible tread flex. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Hyrax extends out for unmatched side-hilling performance. The Hyrax also features futuristic stepped tread blocks that create even more forward gripping edges that dig into slick rock like no other scale tire Pro-Line has produced to date! The Hyrax is made from Pro-Line's Legendary Predator (Super Soft), so you know it provides the performance you can depend on.
Don't get left behind spinning your tires, take your adventure to the next level with Pro-Line's new Hyrax tires!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
Hyrax 2.2" Predator (Super Soft) Rock Terrain Tires For Rock Crawlers Front or Rear
| Manufacturer # | 10132-03 |
| Tire Tread | Hyrax |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Racing |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.75" (146 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 2.15" (55 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
| SKU | PR10132-03 |
| Barcode # | 675118175188 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |