JConcepts - SCT, inner sidewall support adaptor - Fits - JC, SCT tires
SKU: JC5013
$26.95 15% off RRP
or 4 payments of $16.29 with
Info
Description
This is a pair of Prime SC Tires. Many indoor off-road race tracks have turned to carpet or pure clay style dirt in search of ultimate traction, eliminating the need for traditional treaded tires. Pro-Line's all new Prime tires are targeted directly at racers currently running full "slick" tires, saving them from having to grind treaded tires down while delivering improved performance.
Pro-Line's Prime tires feature unique grooves that add traction and stability when the track is freshly watered or when there is a slight layer of thin dust that would cause a traditional "slick" tire to spin. The raised treaded portion of the Prime tire has a distinctive rough surface texture similar to a ground "slick" tire and makes the Prime tire have the maximum performance right out of the package.
Don't settle for anything less than Prime Performance with Pro-Line's new Prime tire for Short Course Trucks!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1011317 | Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) for SC Trucks Front or Rear
Proline Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) Front or Rear For Short Course Trucks
| Manufacturer # | 10113-17 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Indoor |
| Track Surface | Indoor Clay |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 4.1" (104 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | MC (Clay) |
| Tire Tread | Prime |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Compound / Hardness | Clay |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
Description
SpecificationsThis is a pair of Prime SC Tires. Many indoor off-road race tracks have turned to carpet or pure clay style dirt in search of ultimate traction, eliminating the need for traditional treaded tires. Pro-Line's all new Prime tires are targeted directly at racers currently running full "slick" tires, saving them from having to grind treaded tires down while delivering improved performance.
Pro-Line's Prime tires feature unique grooves that add traction and stability when the track is freshly watered or when there is a slight layer of thin dust that would cause a traditional "slick" tire to spin. The raised treaded portion of the Prime tire has a distinctive rough surface texture similar to a ground "slick" tire and makes the Prime tire have the maximum performance right out of the package.
Don't settle for anything less than Prime Performance with Pro-Line's new Prime tire for Short Course Trucks!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1011317 | Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) for SC Trucks Front or Rear
Proline Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) Front or Rear For Short Course Trucks
| Manufacturer # | 10113-17 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Indoor |
| Track Surface | Indoor Clay |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 4.1" (104 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | MC (Clay) |
| Tire Tread | Prime |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Compound / Hardness | Clay |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
This is a pair of Prime SC Tires. Many indoor off-road race tracks have turned to carpet or pure clay style dirt in search of ultimate traction, eliminating the need for traditional treaded tires. Pro-Line's all new Prime tires are targeted directly at racers currently running full "slick" tires, saving them from having to grind treaded tires down while delivering improved performance.
Pro-Line's Prime tires feature unique grooves that add traction and stability when the track is freshly watered or when there is a slight layer of thin dust that would cause a traditional "slick" tire to spin. The raised treaded portion of the Prime tire has a distinctive rough surface texture similar to a ground "slick" tire and makes the Prime tire have the maximum performance right out of the package.
Don't settle for anything less than Prime Performance with Pro-Line's new Prime tire for Short Course Trucks!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1011317 | Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) for SC Trucks Front or Rear
Proline Prime SC 2.2"/3.0" MC (Clay) Tires (2) Front or Rear For Short Course Trucks
| Manufacturer # | 10113-17 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Indoor |
| Track Surface | Indoor Clay |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 4.1" (104 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | MC (Clay) |
| Tire Tread | Prime |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Compound / Hardness | Clay |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Front or Rear | Front and Rear |
| SKU | PR10113-17 |
| Barcode # | 675118165004 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |