Proline 1/10 Shadow 2.2” 4WD S4 Buggy Front Tires (2) - PR8294-204
or 4 payments of $4.81 with
Info
Description
Proline 1/10 Shadow 2.2” 4WD S4 Buggy Front Tires (2) - PR8294-204
Overview
This is a pair of Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires. Are you tired of burning down brand-new Electron Front tires into ghost pins or slicks in order to be competitive at your track? Pro-Line has the solution for you! Introducing the new Shadow 2.2" Buggy Front Tire, which has the same Electron tire shape but requires much less grinding and burning in to get into the sweet spot. The tread of the Shadow provides consistent stability when running as ghost shadow tread while the short tread makes it easy to burn off when needing a full slick. Pro-Line just made it even easier for you to go fast at the track, get your own pair of Shadow tires now!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted.
Product Details
PRO8294204 | Shadow 2.2" 4WD S4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires (2 pcs)
- Closed Cell Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Low Tread Height Ideal for When Ghost or Slicks are Fast
- Shadow Tread Provides Extra Tire Stability
- Matches Popular Electron Front Tire Shape
- Much Easier and Faster to Break-in
- Closed Cell Foam Included
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8294-204 |
| Scale | 1/10 |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Dry |
| Wheel Position | Front |
| Tire Tread | Shadow |
| Vehicle Type | Buggy |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | S4 (Super Soft) |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.27" (83 mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
Description
SpecificationsProline 1/10 Shadow 2.2” 4WD S4 Buggy Front Tires (2) - PR8294-204
Overview
This is a pair of Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires. Are you tired of burning down brand-new Electron Front tires into ghost pins or slicks in order to be competitive at your track? Pro-Line has the solution for you! Introducing the new Shadow 2.2" Buggy Front Tire, which has the same Electron tire shape but requires much less grinding and burning in to get into the sweet spot. The tread of the Shadow provides consistent stability when running as ghost shadow tread while the short tread makes it easy to burn off when needing a full slick. Pro-Line just made it even easier for you to go fast at the track, get your own pair of Shadow tires now!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted.
Product Details
PRO8294204 | Shadow 2.2" 4WD S4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires (2 pcs)
- Closed Cell Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Low Tread Height Ideal for When Ghost or Slicks are Fast
- Shadow Tread Provides Extra Tire Stability
- Matches Popular Electron Front Tire Shape
- Much Easier and Faster to Break-in
- Closed Cell Foam Included
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8294-204 |
| Scale | 1/10 |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Dry |
| Wheel Position | Front |
| Tire Tread | Shadow |
| Vehicle Type | Buggy |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | S4 (Super Soft) |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.27" (83 mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
Proline 1/10 Shadow 2.2” 4WD S4 Buggy Front Tires (2) - PR8294-204
Overview
This is a pair of Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires. Are you tired of burning down brand-new Electron Front tires into ghost pins or slicks in order to be competitive at your track? Pro-Line has the solution for you! Introducing the new Shadow 2.2" Buggy Front Tire, which has the same Electron tire shape but requires much less grinding and burning in to get into the sweet spot. The tread of the Shadow provides consistent stability when running as ghost shadow tread while the short tread makes it easy to burn off when needing a full slick. Pro-Line just made it even easier for you to go fast at the track, get your own pair of Shadow tires now!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted.
Product Details
PRO8294204 | Shadow 2.2" 4WD S4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- Shadow 2.2" 4wd Front Buggy Tires (2 pcs)
- Closed Cell Foam Inserts (2 pcs)
Features
- Low Tread Height Ideal for When Ghost or Slicks are Fast
- Shadow Tread Provides Extra Tire Stability
- Matches Popular Electron Front Tire Shape
- Much Easier and Faster to Break-in
- Closed Cell Foam Included
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8294-204 |
| Scale | 1/10 |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Dry |
| Wheel Position | Front |
| Tire Tread | Shadow |
| Vehicle Type | Buggy |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | S4 (Super Soft) |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.27" (83 mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| SKU | PR8294-204 |
| Barcode # | 675118177403 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock